Rytiersky rád a jazykové pobyty


Stačia dva pojmy, a väčšina hneď príde na to, že reč bude o Malte. Malá ale vyspelá krajina na juhu Európy sa stala členom Európskej únie spolu so Slovenskom počas jej najmasovejšieho rozširovania v roku 2004. Odvtedy je obľúbenou destináciou aj pre jazykové pobyty.

jazykový kurz
 
Úradným jazykom je maltčina a angličtina. A práve kombinácia anglického jazyka, stredomorského podnebia a cenovej dostupnosti je to, čo láka študentov na jazykový pobyt na Malte.
 
Malta okrem toho ponúka aj očarujúcu prírodu a bohatú históriu. Najmä megalitické chrámy, ktorých pôvod nie je úplne jasný lákajú návštevníkov rovnako ako tisícky rokov dozadu lákal tento kraj Feničanov, Rimanov, Arabov či Normanov. V novodobej histórii potom Maltu ovládli Briti, pre ktorých sa v obidvoch svetových vojnách stala neoceniteľnou základňou v Stredozemnom mori.
 
 malta

Poznávací alebo jazykový pobyt?
 
Vzhľadom na rozlohu Maltskej republiky sa dá počas jedného jazykového pobytu spoznať všetko, čo nám krajina predkladá. Ale málo toho rozhodne nie je. Hneď tri pamiatky sú v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. A to hlavné mesto Valletta ako celok, spomínané megalitické chrámy, a takzvané Hypogeum v Hal Saflien.
 
Hlavné mesto Valletta bolo postavené ako jedna obrovská pevnosť, a preto je v zozname UNESCO celé. Úzke uličky a ešte užšie domy sú na seba nalepené z veľmi prozaického dôvodu. Daň z nehnuteľnosti sa platila podľa veľkosti čelnej fasády, a tak sú domy úzke a vysoké. Väčšina budov bola postavená z kameňa, a tak mesto prežilo 2. svetovú vojnu s menšími ujmami ako ostatné európske hlavné mestá a najdôležitejšie pamiatky sa zachovali. V meste s rozlohou 0,8 km² je až 26 kostolov, nespočetné množstvo kaviarní, reštaurácií, obchodov a múzeí.
 

valleta
 
Kto by sa v historických uličkách nudil, môže si jazykový pobyt spríjemniť časom stráveným na plážach pri azúrovom mori. Práve čarovná modrá farba dala názov aj najznámejšej prírodnej atrakcii Malty – Azúrovému oknu. Táto vápencová skalná brána bola lákadlom pre turistov i filmárov. Bohužiaľ, v roku 2017 po mohutnej búrke sa celý komplex zrútil do mora.
 
Maltézsky rád
 
To čo ale odolalo času je Maltézsky rád, ktorý funguje dodnes a venuje sa charitatívnej činnosti. Vznikol v 11. storočí v Jeruzaleme, pretože v tých časoch sa západné kresťanstvo zomklo, aby oslobodilo Svätú zem spod moslimskej nadvlády. Skupiny rytierov sa roku 1095 pridávali k prvej križiackej výprave a mnoho tisíc ich v nasledujúcich storočiach bojovalo na Blízkom východe.

Vznikli teda rytierske rády vytvorené presne podľa vzoru mníšskych rádov, ktoré bojovali v Palestíne. Kresťanský ideál rytierskeho správania vyžadoval náboženské zanietenie, oddanosť pánovi alebo cirkevnému predstavenému a zachovávanie osobnej cti.
Rytieri Maltézskeho rádu počas svojej histórie bojovali takmer po celom vtedajšom svete. V roku 1503 im daroval súostrovie Malta pápež Klement VII. a cisár Karol V.
V  obrovskej krvavej bitke tu v roku 1565 Maltézsky rád zvíťazil nad Osmanmi. Potom rytieri založili hlavné mesto Valletta a opevnili celý ostrov.
 
Malta mala naozaj strategickú polohu a do roku 1964 bola súčasťou Spojeného kráľovstva. Vďaka tomu je dnes vyspelou krajinou, ktorá je obľúbenou destináciou pre poznávacie, rekreačné a jazykové pobyty, ale tiež cieľom pre život a podnikanie mnohých Európanov.

Ohodnoťte příspěvek